Metodika

Rozšíření druhů na území ČR bylo zpracováno na základě studia následujících zdrojů: (a) herbářové sbírky veřejných českých herbářů (BRNL, BRNM, BRNU, CB, GM, HR, CHOM, LIM, LIT, MJ, MMI, MP, NJM, OL, OLM, OP, OSM, PL, PR, PRC, ROZ, SOB, SOKO, SUM, VM, ZMT; stav k lednu 2003; zkratky herbářů dle Holmgren & Holmgren 1998-2005), (b) floristická dokumentace uložená, resp. budovaná v Botanickém ústavu AV ČR (Průhonice) shrnující publikované i nepublikované údaje z území ČR (tzv. „Dominův materiál“, který obsahuje údaje do ca poloviny 20. století a „Databáze diverzity cévnatých rostlin České republiky“ (FLDOK), která je jejím pokračováním, ve stavu k červnu 2002), (c) fytocenologické snímky obsahující studované druhy z České národní fytocenologické databáze udržované na PřF MU Brno (stav ze srpna 2003; Chytrý & Rafajová 2003) a (d) vlastní nepublikovaná terénní data (stav ze srpna 2005).

Lokality byly co nejpřesněji vyhledány s pomocí Souboru turistických map KČT 1:50.000 a digitální mapy České republiky 1:100.000, vydané Geodézií ČS v edici Geobáze. Z digitální mapy byly odečteny jejich souřadnice v systému WGS-84. Následně byly převedeny do souřadnicového systému JTSK. V této formě byly použity v programu ArcView 3.1 ke zhotovení map rozšíření jednotlivých druhů na území ČR. Jednotlivé lokality byly také pomocí geoinformačního systému ArcInfo zařazeny pomocí zdigitalizovaných předloh do klimatických oblastí (Quitt 1971) a fytogeografických (pod)okresů (Skalický 1988) a byla odečtena nadmořská výška pro lokality, u kterých nebyla uvedena sběratelem. Získaná databáze byla pro účely analýzy distribuce druhů v klimatických a fytogeografických oblastech a výškového rozšíření jednotlivých druhů redukována odstraněním duplikujících se údajů ze stejných lokalit.

Jednotlivé lokality jsou v seznamu seřazeny podle příslušnosti k fytogeografickým (pod)okresům (Skalický 1988). V rámci jednotlivých (pod)okresů jsou nejprve uvedeny lokality doložené herbářovými doklady a poté (uvozené zkratkou Lit:) lokality literární. Údaj o lokalitě začíná jménem obce; v rámci jednotlivých pododdílů uvnitř (pod)okresů jsou lokality seřazeny dle abecedního pořadí obcí. Pokud v originální lokalizaci chyběl údaj o obci nebo byla uvedena geograficky vzdálená obec či byl název obce cizojazyčný, je buď nejbližší obec doplněna nebo je název transkribován, a pak jsou tyto údaje uvedené v hranatých závorkách. Poté následuje vlastní lokalizace, která byla ponechávána v ± původním znění, pouze v případě delších popisů byla zkracována. Pokud na herbářové schedě nebylo uvedeno jméno sběratele, je připojeno označení „s.c.“, pokud bylo jméno sběratele nečitelné, pak je připojeno označení „c.?“. Pokud nebylo uvedeno na schedě datum sběru, je místo něj připojeno označení „s.a.“. Pokud se jedná o dosud nepublikovaný údaj autorů této práce, je uvedeno ve zkratce jméno nálezce, mj. MD (Martin Duchoslav) nebo FK (František Krahulec) a rok nálezu. Jestliže byla lokalita excerpována z „Dominova materiálu“ a reprezentuje nepublikovaný údaj, je za jménem nálezce uvedeno „in Domin (ms.)“, v ostatních případech (publikovaný údaj, do r. 1952) je uvedena citace práce, kde je příslušný údaj uveden, ve formátu použitém v bibliografii Futák & Domin (1960). Lokality excerpované z databáze fytocenologických snímků jsou v seznamu lokalit označené symbolem hvězdička (*) za rokem vydání publikace. Příslušné práce nejsou citovány v seznamu použité literatury a lze je dohledat v příslušných databázích, např. v sérii Bibliographia botanica čechoslovaca (čechica). Jména sběratelů byla upravena podle publikace Klášterský et al. (1982). U autorů se stejným příjmením je uvedeno ve zkratce jejich jméno, bylo-li uvedeno v originálním zdroji. Na závěr seznamu lokalit jsou zařazeny lokality, které nebyly mapovány z důvodu sporného či sekundárního výskytu, a lokality, které nebylo možné jednoznačně geograficky zařadit. Pro úsporu textu používáme jednopísmenné zkratky slov „pravý“, „pravém“ (P) a „levý“, „levém“ (L).