Autoři

 

Martin  D u c h o s l a v 1), František  K r a h u l e c 2) & Veronika  B á r t o v á 1)

 

 1) Katedra botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, Šlechtitelů 11, 783 71 Olomouc; e-mail: martin.duchoslav@upol.cz

  2) Botanický ústav AV ČR, 252 43 Průhonice; e-mail: krahulec@ibot.cas.cz

 

 

Úvod

 

V rámci zpracování česneků (Allium) pro Květenu České republiky jsme podrobně zpracovávali i jejich rozšíření. Prohlédli jsme většinu herbářového materiálu ve veřejných herbářích, zpracovali jsme Dominův materiál a další datové soubory (viz údaje v kapitole Metodika). Z tohoto důvodu je možno považovat získaný obraz rozšíření za poměrně kompletní. Protože až dosud bylo publikováno rozšíření jen některých druhů a je to až na malé výjimky už řadu let, rozhodli jsme se postupně publikovat mapky rozšíření jednotlivých druhů společně se seznamem lokalit (přesněji citovaných položek a literárních údajů). Tak je možno zjistit konkrétní údaj, který je podkladem pro stručné vyjádření o rozšíření v Květeně ČR. Lze takto okomentovat i některé ne zcela přesně lokalizované výskyty, problematické údaje, tendenci v rozšíření, detailněji i ekologické údaje; na vše z toho není v Květeně dostatek prostoru.

    Při studiu herbářových dokladů jsme se často setkali s chybným určováním. To není způsobeno tím, že by u nás byly česneky kritickou skupinou. Problémem je zejména to, že ve fenologickém vývoji je jen krátké období, kdy jsou na rostlinách k dispozici důležité určovací znaky. V některých letech pak nejsou dostupné vůbec, např. v době květu rostlina už nemá listy (Duchoslav 2001). Novější publikované klíče (Krahulec 1977, 2002, 2003) už jsou mnohem komplexnější a umožňují určení většího spektra rostlin než klíče dřívější. Přesto je často nutné pomoci si i anatomickými znaky, které v kombinaci s morfologickými znaky umožňují určení většího množství jedinců (i když ne všech !).

    Vzhledem k tomu, že druhů jejichž rozšíření budeme publikovat je větší počet, rozhodli jsme se sdružit jednotlivé druhy podle sekcí; našim botanikům se tak dostane i přehled o příbuznosti jednotlivých druhů.

 

    Doufáme, že předložené zpracování a jeho zveřejnění na internetu přispěje k dohledání lokalit nových, případně k revizi starých a dojde tak k získání kompletního obrazu minulého, ale i současného rozšíření uvedených druhů. Budeme vděčni za informace týkající se zpřesnění současného a historického rozšíření studovaných druhů.

   

    Postupně budeme na této stránce publikovat rozšíření všech zástupců rodu česnek, kteří se vyskytují přirozeně na území ČR nebo zplaňují z kultur. Vlastní texty jsou shodné s texty publikovanými ve Zprávách České botanické společnosti:

 

1. Krahulec, F., Duchoslav, M. et Bártová, V. (2006): Rozšíření druhů rodu česnek (Allium) v České republice. 1. Druhy sekcí Reticulato-bulbosa, Butomissa a Anguinum (A. strictum, A. tuberosum, A. victorialis) [Geographical distribution of Allium species in the Czech Republic. 1. Species of sect. Reticulato-bulbosa, Butomissa and Anguinum (A. strictum, A. tuberosum, A. victorialis)].- Zpr. Čes. Bot. Společ. 41: 1-16.