Úvod
Ve starším pojetí polyfyletická říše hub (Fungi) sdružovala heterotrofní organismy bez plastidů z různých taxonomických skupin, s odlišnou biologií, které byly vymezeny především ekologicky jako: destruenti, reducenti nebo dekompozitoři.
Na základě studia rDNA byl navržen systém pěti říší (Cavalier-Smith, 1989; Whittaker et Margulis, 1978): Chromista, Protista, Fungi, Plantae (rostliny), Animalia (živočichové), z nichž první tři zahrnují zástupce původní říše hub:
- říše Protista (syn. Protoctista) zahrnuje Myxomycota (polyfyletická skupina, v níž se setkávají vlastní hlenky a akrasie), nejasný je původ plasmodiofor, jež jsou v současnosti v rámci Protist izolovanou skupinou (Plasmodiophoromycota)
- říše Chromista (syn. Straminipila, Stramenopila) zahrnuje oddělení Oomycota (syn. Peronosporomycota) a příbuzná oddělení (Labyrinthulomycota, Hyphochytriomycota)
- říše Fungi je monofyletickou skupinou se společným předkem, který mohl mít společný vývojový základ s ruduchami (samičí pohlavní buňky podobné s vřeckatými houbami, póry v přehrádkách a byla zjištěna i dikaryotizace) - viz fylogeneze hub. V pojetí různých autorů jsou uváděny různé úrovně taxonů:
- jediné oddělení s pododděleními Chytridiomycotina, Zygomycotina, Ascomycotina a Basidiomycotina
- oddělení Chytridiomycota a Eumycota (pododd. Zygomycotina, Ascomycotina, Basidiomycotina)
- oddělení Chytridiomycota, Zygomycota a Dikaryomycota (pododd. Ascomycotina, Basidiomycotina)
- oddělení Chytridiomycota, (Microsporidiomycota,) Zygomycota, Ascomycota a Basidiomycota
Systém hub